کار در فرانسه

آنچه در این مقاله میخوانید

 •  شرایط عمومی کار در فرانسه
 • انواع ویزاهای کاری فرانسه
 • مدارک مورد نیاز ویزای کار فرانسه
 • ارزشیابی مدرک تحصیلی جهت کار در فرانسه
 • نرخ بیکاری در فرانسه
 • مشاغل مورد نیاز 2020 فرانسه
 • میزان حقوق کار در فرانسه
 • نحوه کاریابی در فرانسه
 • مؤسسات کاریابی در فرانسه
 • بررسی ویزای همراه فرانسه
 • اخذ اقامت و تابعیت از طریق کار در فرانسه
 • سخن پایانی کار در فرانسه
✅ کار در فرانسه ✅ چگونگی دریافت ویزای کار فرانسه توسط کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور(MIE اتریش) دراین مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد.

کار در فرانسه و مقدمه ای بر آن

کار در فرانسه، شرایط مهاجرت کاری به فرانسه و چگونگی دریافت ویزای کار فرانسه در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می گیرد. نحوه دریافت ویزای کار کشور فرانسه چگونه است؟ میزان حقوق در فرانسه چقدر است؟ مشاغل مورد نیاز کشور فرانسه در سال 2020 چیست؟  ما در این مقاله به جزئیات ویزای کار در  فرانسه، نرخ بیکاری در فرانسه، میزان حقوق و شرایط ویزای همراه برای کار در فرانسه میپردازیم. امیدواریم که این مقاله پاسخگوی سوالات شما در زمینه مهاجرت کاری به کشور فرانسه باشد. در صورتی که پس از مطالعه مقاله سوال دارید، برای مشاوره رایگان با مؤسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نمایید.

شرایط عمومی کار در فرانسه:

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است و مهاجرت به این کشور متقاضیان زیادی دارد. راههای گوناگونی برای مهاجرت قانونی به کشور فرانسه وجود دارد که مهاجرت از طریق کار یکی از روش های مهاجرت به فرانسه و دریافت اقامت و تابعیت این کشور می باشد. درصورتی که شخص در فرانسه به مدت 5 سال کار کند و بیمه و مالیات پرداخت کند، می تواند اقامت فرانسه را دریافت نماید. در اینجا شایان ذکر است که کشور فرانسه ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار ندارد و برای کار در این کشور باید حتما یک دعوتنامه کاری از کارفرمای فرانسوی داشته باشید. از شرایط اولیه پیدا کردن کار در کشور فرانسه تسلط به زبان فرانسوی است. تقریبا همه مردم فرانسه به زبان انگلیسی تسلط دارند و متوجه می شوند اما به دلیل تعصب بی اندازه ای که بر روی زبان فرانسوی دارند به هیچ عنوان با افراد خارجی انگلیسی صحبت نمی کنند و شما باید حتما زبان فرانسوی بلد باشید. درادامه به بررسی جزییات شرایط کار در این کشور می پردازیم.

کار در فرانسه

خواندن مقالات زیر نیز میتواند برای شما مفید باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد کشور فرانسه

ویزای کار فرانسه:

افرادی که در خارج از اتحادیه اروپا هستند برای کار در این کشور نیاز به ویزای کار دارند. دریافت ویزای کار کشور فرانسه با داشتن دعوتنامه کاری از کارفرمای فرانسوی امکان پذیر است و برای دریافت دعوتنامه کاری باید به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید. کارفرمای فرانسوی موظف است که رده شغلی را به مدت 3 ماه در کشور فرانسه آگهی نموده و در صورتی که شخصی برای کار پیدا نشد به مدت 3 ماه نیز در اتحادیه اروپا آگهی کند و در صورت پیدا نشدن فردی برای عنوان شغلی مورد نظر، کارفرما می تواند نیروی کار مورد نیاز خود را از خارج از اتحادیه اروپا استخدام نماید.

کار در فرانسه از طریق پیشنهاد شغلی (job offer):

درخواست برای ویزای کاری کشور فرانسه در ابتدا نیاز به پیشنهاد شغلی دارد. شخص باید کارفرمای خود را از روش های مختلف در فرانسه پیدا کرده و پس از عقد قرارداد کاری کارفرما باید برای شخص درخواست مجوز کار بدهد. برای کارکنانی که خارج از فرانسه هستند کارفرما باید از بخش کار خارجی ادارات محلی استخدامی (Direccte) درخواست مجوز کار بدهد. DIRECCTE در هر استان فرانسه مختلف می باشد و کارفرما باید با توجه به استانی که در آن ساکن بوده و خواهان استخدام شخص خارجی است درخواست مجوز کار بدهد. DIRECCTE برای صدور مجوز کار در فرانسه موارد زیر را بررسی می کند:

 • تقاضای نیروی کار و تخصص مورد تقاضا در منطقه مورد نظر
 • مدرک تحصیلی و تخصص نیروی کار برای کاری که به شخص پیشنهاد شده است.
 • بررسی قوانین استخدامی و حمایت از نیروی کار
 • حقوق و مزایای کارمند که با دیگر کارکنان در آن بخش و موقعیت شغلی برابر و یکسان باشد.
 • حقوق دریافتی سالیانه شخص باید از حداقل حقوق قانونی کشور فرانسه بیشتر باشد (182560 یورو در سال 2019)
 • تمامی توافقات کارفرما با نیروی کار در خصوص محل اقامت و خدمات دیگر.

مسئولان محلی اقامت DIRECCTE باید نهایت در مدت 2 ماه تصمیم خود را در خصوص پرونده و درخواست مجوز کار مشخص کنند. اگر تا 2 ماه جواب صادر نشد پرونده رد شده است.

کار در فرانسه برای کارگران ماهر:

اخذ ویزای کاری در فرانسه برای کارگرهای ماهر و اشخاصی که تحصیلات عالی و تخصص در مشاغل خاصی دارند، متفاوت است. البته بازهم وجود کارفرما الزامی می باشد ولی پروسه و روند دریافت اقامت و ویزای کاری در این کشور برای این اشخاص تفاوت دارد. کشور فرانسه نوعی ویزا به نام Talent visa دارد که ابتدا به شخصی که شرایط خاص دارد، اقامت یک ساله اعطا می گردد. فرد پس از ورود به فرانسه می تواند تا 4 سال این اقامت را تمدید کند. برای دریافت ویزا استعداد یا Talent visa فرانسه شخص باید یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • هنرمند یا متخصص فرهنگی
 • کارآفرین
 • معرف یک شرکت
 • مسافرت یا ماموریت کارمندی
 • کارمند بسیار متخصص اروپا با کارت آبی
 • نوآوران پروژه های اقتصادی
 • سرمایه گذاران
 • اشخاص با شهرت جهانی
 • کارمند متخصص در یک شرکت نوآورانه
 • دانشمندان و پژوهشگران

البته تنها داشتن یکی از شرایط بالا برای دریافت اقامت ویزا استعداد فرانسه کافی نیست و هر یک از زیر شاخه های ویزای استعداد دارای مدارک و شرایط حقوقی هستند و برخی نیاز به داشتن پیشنهادات کاری و یا دریافت مجوز از سازمان های خاصی در فرانسه می باشند. اشخاصی که پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری با کارفرمای فرانسوی ندارند باید تخصص آن ها به تائید برسد و بتواند هزینه های زندگی خود را در مدتی که در فرانسه اقامت دارد در حساب خود به عنوان تمکن مالی به اثبات برساند.

کار در فرانسه برای نیروهای کلیدی (هنرمندان، ورزشکاران و …):

کار در کشور فرانسه برای نیروهایی نظیر هنرمندان و ورزشکاران تحت همان عنوان ویزا استعداد Talent visa صادر می شود و اشخاصی که دارای رزومه های فرهنگی هنری ورزشی فوق العاده هستند، باید از این زیرشاخه های ویزا استعداد اقدام به دریافت اقامت فرانسه نمایند:

 • هنرمندان و متخصصین فرهنگی : دریافت و کامل کردن فرم CERFA به همراه مدارکی که در آن قید شده است و قرارداد کار توسط کارفرما یا در صورتی که قصد خوداشتغالی دارد و کارفرما ندارد نمونه کار وی و مدارک اثبات کننده کارهای هنری که در فرانسه دارد به همراه اثبات تمکن مالی برای انجام پروژه هایی که قصد انجام آنها را دارد و هزینه های زندگی وی در فرانسه.
 • اشخاص با شهرت بین المللی: برای اشخاصی می باشد که در زمینه های علمی، ادبی، هنری، فکری، فرهنگی و یا ورزشی شهرت بین المللی دارند و شخص برجسته ای در این زمینه هستند. این موضوع باید به تائید حوزه حرفه ی مربوطه در فرانسه برسد و شخص باید هزینه های زندگی خود در فرانسه را در حساب خود نشان بدهد و یا قرارداد کار ارائه بدهد.

در مجموع ویزاهای هنری و ویزاهای کاری برای هنرمندان در بسیاری از کشورها شرایط و قوانین خاصی دارد و اکثر کشورهای برای اشخاص هنرمند و ورزشکار و شاخص شرایط خاصی جهت دریافت اقامت دارند که اولین موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که آیا رزومه ورزشی یا هنری شخص برای کشور مقصد که قصد دریافت اقامت آن را دارد قابل توجیه می باشد یا خیر. به همین جهت رزومه هنری در زمینه و رشته ای که در کشور فرانسه شناخته شده نیست و فرهنگ فرانسه با آن اشنایی ندارد، قاعدتاً شانس پایین تری جهت پذیرفته شدن دارد ولی اشخاص و هنرمندان و ورزشکارانی که مقام های بین المللی دارند و اشخاص بزرگی هستند، قطعاً شانس بالاتری برای دریافت پیشنهادات شغلی و یا دریافت اقامت بدون پیشنهاد شغلی و قرارداد کار در این کشور دارند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار فرانسه:

برای دریافت ویزای کاری فرانسه نیازمند تهیه مدارکی است که در ادامه به آن می پردازیم:

 • گذرنامه معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار
 • فرم درخواست ویزای کار
 • دعوتنامه کاری
 • رزومه کاری مرتبط با تحصیل، حداقل 2 سال
 • رزومه تحصیلی حداقل مدرک لیسانس
 • اجاره نامه محل زندگی زمان ورود به فرانسه و یا رزرو هتل در فرانسه
 • مدارک مربوط به همراه در صورت وجود

کارفرمای شما باید یک قرارداد کاری را تهیه کرده و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه یا به اختصار DIRECCTE  ارسال کند. اگر DIRRECTE قرارداد را تصویب کند، آن را به اداره مهاجرت فرانسه و ادغام (OFII) ارسال می کند. زمانی که OFII قرارداد را تایید کند، درخواست شما به طور مستقیم به سفارت فرانسه در ایران ارسال می شود. سپس شما و همراهان با مراجعه حضوری به سفارت فرانسه برای اخذ ویزای بلند مدت درخواست می دهید.

نرخ بیکاری در فرانسه:

نرخ بیکاری در کشور فرانسه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر است و این علامت خوبی برای کار در فرانسه نیست. درکشور فرانسه نرخ بیکاری در مقابل سایر کشورهای اروپایی بالاتر است و این نشان می دهد که فرانسه کشور خوبی برای کار نیست. نرخ بیکاری در فرانسه در سال 2019 به 9% رسیده است و این یعنی اینکه در فرانسه از هر 100 نفر 9 نفر بیکار هستند . بنابراین شما می توانید با توجه به اینکه کار در فرانسه نیازمند تسلط به زبان فرانسوی نیز هست گزینه های بهتری را برای مهاجرت کاری انتخاب نمایید. در ادامه نمودار نرخ بیکاری در فرانسه را مشاهده می نمایید.

unemployment-rate-franc

مشاغل مورد نیاز 2020 فرانسه:

بر خلاف این که کشور فرانسه از لحاظ اقتصادی رتیه دوم را در اروپا دارد اما نرخ بیکاری در این کشور نسبتاً بالاست و یافتن کار در این کشور کمی دشوار است. این به این دلیل است که بین تخصص ها و نیروهای به کار گرفته شده در این کشور هماهنگی وجود ندارد .و به اصطلاح عامیانه هیچ چیز سر جای خودش نیست. کشور فرانسه در بخش های علوم کامپیوتر و پزشکی و علوم مهندسی با کمبود نیروی کار مواجه است. مشاغل مورد نیاز در فرانسه در حال حاضر عبارت است از:

مشاغل مورد نیاز 2020 فرانسه
صنایع ماشین الات و موتور ریخته گری صنعتی
الکترونیک صنایع غذایی
صنعت توریسم مهندسی آی تی
پزشکی و بهداشت مراقبت از سالمندان
آموزش زبان

میزان حقوق در فرانسه:

میزان حداقل حقوق در فرانسه برای مشاغل عادی ساعتی 9.67 یورو و ماهی 1466 یورو است. این میزان هرسال تغییر می کند و تا 2% نیز افزایش می یابد که بستگی به نرخ تورم دارد. در جدول زیر به میزان حقوق در برخی مشاغل در فرانسه می پردازیم:

میانگین حقوق در سال(دلار) شغل
55,659 توسعه دهنده نرم افزار
52,897 مهندس
146,746 کارگردان
 77,122 مدیر
82,031 مدیر بازاریابی
70,158 مدیر پروژه IT
 66,637 مهندس نرم افزار
85,259 مدیر منابع انسانی
66,148 مدیر پرژه
103,426 مدیر IT

نحوه کاریابی در فرانسه:

همانطور که بارها اشاره کردیم اگر میخواهید در فرانسه مشغول به کار شوید باید لزوماً به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید. در صورتی که به زبان فرانسه تسلط کافی نداشته باشید و نتوانید ارتباط برقرار کنید باید فکر کار پیدا کردن و کار کردن در فرانسه را از سر بیرون نمایید. افراد خارجی برای کار در فرانسه باید در زمینه شغلی خود آزمونی را بگذرانند تا بتوانند در این رده شغلی استخدام شوند در صورت نداشتن مدرک قبولی این آزمون امکان کار وجود ندارد.

فایل تصویری توضیحات استاد ملک پور در خصوص نکات کاریابی در اروپا

فایل صوتی توضیحات استاد ملک پور در خصوص نکات کاریابی در اروپا

مؤسسات کاریابی در فرانسه:

مهمترین وب سایت های کاریابی در فرانسه در زیر برای شما آورده شده است.

 • EURES : سرویس استخدام در اروپا
 • The Local France: برای مشاغل به زبان انگلیسی
 • XpatJobs
 • Indeed France
 • Monster

در صورتیکه فارغ التحصیل کشور فرانسه هستید کمپانی های بزرگ در فرانسه موارد خوبی برای استخدام شما می باشند و می توانید با مراجعه به این کمپانی ها درخواست کار داده و رزومه خود را ارائه نمایید تا بتوانید در فرانسه کار پیدا نموده و مشغول به کار شوید.

 • AXA Group
 • Airbus
 • Citroën
 • Danone
 • L’Oréal
 • Ubisoft
 • Michelin

بررسی ویزای همراه در فرانسه:

برای کار در فرانسه دولت فرانسه به نیروی کار خارجی اجازه می دهد که همسر و فرزندان زیر 18 سال خود  را تحت عنوان ویزای همراه با خود به فرانسه بیاورد. در صورتی که شخص دعوتنامه کاری مهارت های حرفه ای را داشته باشد به همسرش نیز اجازه کار تمام وقت داده می شود.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در فرانسه:

قطعاً اخذ اقامت و تابعیت کشور مقصد، معیار مهمی برای انتخاب کشوری است که مهاجرت کاری به آن دارید. در این بخش به موضوع وضعیت اقامت و تابعیت کشور فرانسه از طریق کار در آن می پردازیم. در فرانسه اگر فرد 3 الی 4 سال قرارداد کاری داشته باشد و در این مدت بیمه و مالیات وی پرداخت شده باشد، می تواند برای اقامت دائم خود درخواست دهد. باید توجه داشت که در هر 10 ماه فرد باید حداقل 6 ماه را در کشور فرانسه حضور داشته باشد تا بتواند برای اقامت دائم درخواست دهد.  البته ممکن است در موارد استثنایی و در صورتی که فرد اثبات تماید خروجش از فرانسه به دلایل ضروری بوده است، این قانون نقض شود.

 از آنجایی که فرانسه دو تابعیتی را می پذیرد، افراد می توانند با حفظ تابعیت قبلی خود برای دریافت تابتعیت نیز اقدام کنند. به هر حال جهت اخذ اقامت دائم تابعیت فرد باید با زبان و فرهنگ کشور فرانسه آشنایی لازم را داشته باشد.

کار در فرانسه و سخن پایانی:

کار در فرانسه، نرخ بیکاری در این کشور، مشاغل مورد نیاز و نحوه کاریابی در فرانسه دراین مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. ما دراین مقاله به شرایط کار و مدارک مورد نیاز برای کار در فرانسه پرداختیم. به میزان بیکاری در فرانسه اشاره کردیم و جزییات شرایط کار در فرانسه را مورد تحلیل قرار دادیم. شما پس از مطالعه این مقاله در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر و یا سوالی دارید می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور(MIE اترش) برای مشاوره رایگان تماس حاصل نمایید و یا اینکه در انتهای این مقاله در قسمت دیدگاه ها نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید تا ما در اسرع وقت پاسخگوی آن باشیم. در صورتی هم که از مقاله ما رضایت دارید و مفید واقع شده می توانید با رای 5 ستاره و ثبت دیدگاه به مقاله ما رای مثبت دهید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه کار در فرانسه

✅ کشور فرانسه در چه حوزه هایی نیاز بیشتری به نیروی کار دارد؟

کشور فرانسه در بخش های علوم کامپیوتر و پزشکی و علوم مهندسی با کمبود نیروی کار مواجه است.

✅ با توجه به نرخ بیکاری کشور فرانسه شانس کاریابی برای افراد خارجی در این کشور چگونه ارزیابی می شود؟

نرخ بیکاری در فرانسه در سال 2019 به 9% رسیده است، این نشان می دهد که فرانسه کشور خوبی برای کار نیست.

✅ حداقل حقوق در فرانسه چه میزان است؟

میزان حداقل حقوق در فرانسه برای مشاغل عادی ساعتی 9.67 یورو و ماهی 1466 یورو است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *