کار در اتریش

آنچه در این مقاله میخوانید

 • شرایط عمومی کار در اتریش
 • ویزای کار در اتریش
 • مدارک مورد نیاز کار در اتریش
 • نرخ بیکاری در اتریش
 • مشاغل مورد نیاز 2020 اتریش
 • میزان حقوق برای کار در اتریش
 • نحوه کاریابی در اتریش
 • مؤسسات کاریابی در اتریش
 • بررسی ویزای همراه اتریش
 • اخذ اقامت و تابعیت از طریق کار در اتریش
 • سخن پایانی
✅ کار در اتریش ✅نحوه اخذ اقامت کاری در این مقاله که توسط کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور(MIE اتریش) تهیه شده است، به صورت علمی مورد تحلیل علمی قرار گرفته است.

کار در اتریش و مقدمه بر آن

کار در اتریش و ویزای جاب سیکر با توجه به مزایای کشور اتریش، متقاضیان زیادی را از سرتاسر دنیا از جمله ایران به خود جذب نموده است. به همین علت در این مقاله به صورت کاملاً علمی و تخصصی به موضوع کار در اتریش و مسائل پیرامون آن می پردازیم. شرایط کار در اتریش به چه صورت است؟ آیا با اخذ ویزای کار در اتریش می توان به اقامت این کشور دست یافت؟ میزان حقوق و دست مزد برای مشاغل مختلف در اتریش به چه صورت می باشد؟ کار در اتریش یکی از طرق ورود به این کشور پیشرفته اروپایی می باشد. در حال حاضر کشور اتریش این امکان را فراهم نموده است تا متقاضیان با ویزای جستجوی کاری در اتریش اقدام به کاریابی نمایند و با دریافت پیشنهاد شغلی اقامت بلند مدت کاری داشته باشند. این نوشتار علمی با تلاش موسسه حقوقی ملک پور برای پاسخ دهی به سوالات متعدد شما متقاضیان عزیز گردآوری شده است. برای بررسی شرایط خود و دست یابی به اطلاعات تکمیلی می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تماس حاصل فرمایید. مشاوران مجموعه به صورت رایگان راهنمایی اولیه در این خصوص ارائه خواهند نمود و جهت دریافت مشاوره تخصصی همراه شما هستند.

شرایط عمومی کار در اتریش:

کشور اتریش در مرکز اروپا و هم مرز با کشورهای: لیختن اشتاین، سوئیس، آلمان، اسلواکی، جمهوری چک، اساوونی، مجارستان، ایتالیا می باشد. اتریش شهری زیبا با رفاه اجتماعی بالا و محبوب در میان مهاجرین می باشد. با توجه به اینکه چندین سال پیاپی به عنوان کشور برتر دنیا شناخته شده است، افراد زیادی خواهان داشتن کار و شرایط زندگی در این کشور می باشند. سازمان های بین المللی نظیر: ملل متحد، اوپک، انرژی هسته ایی در وین اتریش واقع گردیده اند. پایتخت اتریش شهر وین و زبان رسمی مردمان آن آلمانی و واحد پول آن یورو است. این کشور زیبا از 9 ایالت تشکیل شده که زیر نظر دولت فدرال فعالیت می نمایند. این کشور جمعیت بالغ بر 9 میلیون نفر دارد که 23 درصد این جمعیت را مهاجران تشکیل داده اند و 16 درصد اتریش را شهروندان سایر کشورها شامل شده اند. امید به زندگی در بین مردمان این کشور به دلیل رفاه اجتماعی، بالا است. این نرخ در مردان 79.3 و در زنان 83.9 می باشد. ساعت کار در اتریش 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته می باشد و کارمندان اتریشی اجازه 5 هفته تعطیلات در هفته را نیز دارند. برای کار در اتریش و دریافت اقامت این کشور با کارت قرمز سفید قرمز می توان اقدام نمود. این اقامت، بالاترین نوع اقامت در اروپا است و به دارنده این کارت این فرصت را می دهد بعد از 5 سال کار در اتریش و پرداخت مالیات اقامت دائم اتریش را داشته باشند.

کار در اتریش

فایل ویدئویی موسسه MIE در خصوص شرایط اخذ ویزای جستجوی کار اتریش

فایل صوتی این ویدئو

خواندن مقالات زیر نیز میتواند برای شما مفید باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد کشور اتریش

 ویزای کار در اتریش:

برای کار در اتریش می توان به دو طریق اقدام نمود. طریقه اول داشتن پیشنهاد شغلی یا Job offer از یک کارفرمای اتریشی است. این روش به طور کلی در اتحادیه اروپا فراگیرتر است اما باید بدانید برای آنکه یک کارفرما از یک کشور اروپایی نظیر اتریش بتواند دعوت نامه کاری به تبعه خارج از اتحادیه اروپا بدهد، باید اثبات کند نیروی کار متخصص برای شغل مورد نظر در اروپا وجود ندارد. برای اثبات این موضوع کارفرمای اتریشی باید کمبود نیروی خود را برای 3 ماه در اتریش آگهی کند و اگر نیروی کار پیدا نشد، برای 3 ماه در کل اتحادیه اروپا آگهی می کند و در صورتی که نتواند این نیروی کار را تامین کند، این اجازه را دارد نیروی کار خارجی جذب کند. روش دوم دریافت کار در اتریش و اخذ ویزای آن، ورود با ویزای جاب سیکر اتریش می باشد. این ویزا با توجه به مزایای خود باعث شده است افراد زیادی از سراسر دنیا متقاضی آن باشند. با اخذ این ویزا متقاضی فرصت 6 ماهه خواهد داشت تا در محیط با توجه به رشته و مهارت و تخصص کافی به شغل مورد نظر برسید. این ویزای شرایط امتیاز بندی دارد و افرادی می توانند واجد شرایط دریافت ویزای جاب سیکر باشند که از 100 امتیاز 70 امتیاز را کسب نمایند. از محاسن این سیستم می توان به این نکته مهم اشاره نمود که اگر متقاضی امتیاز لازم را اخذ نموده باشد ولی افسر مهاجرت ویزای آن را ریجکت نماید، می توان با وکیل اعتراض وارد نمود و از طریق دادگاه نتیجه مثبت حاصل کرد. در جدول زیر جزییات امتیاز بندی برای اخذ ویزای کار اتریش آورده شده است.

 • کار در اتریش از طریق پیشنهاد شغلی یا Job offer:

  طبق آنچه پیش تر گفته شد، برای آنکه کارفرمایی از اتریش بتواند نیروی کار خارجی جذب نماید باید 6 ماه کمبود نیروی خود را در اتریش و اروپا آگهی کند و اگر نیروی کار مورد نظر پیدا نشود اجازه جذب نیروی خارجی که امتیازات لازم را کسب نموده خواهد داشت. در این صورت متقاضی کار، کارت اقامت قرمز سفید قرمز اتریش را برای دو سال خواهد داشت که این نوع اقامت قابلیت تمدید را نیز دارد. جدول زیر امتیاز بندی این روش را نشان می دهد.

امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز: 30 در صورت داشتن شرایط
20 تحصیلات حرفه ایی_ آموزش مهارت خاص و حرفه ایی
25 داشتن شرایط عمومی در دانشگاه اتریش
30 داشتن مدرک فوق لیسانس یا دکتری از اتریش با حداقل 3 سال
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز:20 تجربه کاری مطابق به رشته تحصیلی
2 تجربه کاری به ازای هر سال
4 تجربه کار در اتریش به ازای هر سال
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز:15 مهارت زبان آلمانی
5 سطح A1
10 سطح A2
15 سطح B1
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز:10 مهارت زبان انگلیسی
5 سطح A1
10 سطح B1
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز:15 سن
15 تا 30 سال
10 تا 40 سال
 • حداکثر امتیازات: 90
 • حداقل امتیاز لازم: 55
 • کار در اتریش از طریق ویزای جستجوی کار اتریش یا Job seeker:

  برای اخذ این ویزا فرد باید 70 امتیاز طبق جدول امتیازبندی زیر کسب نماید تا اجازه حضور 6 ماهه در اتریش داشته باشد و بتواند در محیط کاریابی داشته باشد. در صورتی که فرد بتواند کار مرتبط با رشته تحصیلی و تخصص خود بیابد کارت اقامت قرمز سفید قرمز اتریش را برای 2 سال دریافت می کند و در ادامه می تواند این ویزای را تمدید نماید.

امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز: 40 مهارت ویژه
20 داشتن مدرک کارشناسی
30 کارشناسی رشته های: ریاضی، علوم پایه، کامپیوتر، تکنولوژی
40 داشتن مدرک دکتری
فارغ التحصیل رشته های مدیریت که در بورس فعالیت مورد تایید وزارت بازرگانی اتریش دارند به شرح زیر:
20 حقوق دریافتی 60.000 – 50.000 یورو
25 حقوق دریافتی 70.000 – 60.000 یورو
30 حقوق دریافتی بیشتر از 70.000 یورو
20 ثبت اختراع و فعالیت پژوهشی
20 جوایز علمی شناخته شده
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز:20 سوابق کاری
2 به ازای هر سال کار مرتبط
10 به ازای 6 ماه کار در اتریش مرتبط با رشته تحصیلی
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز: 20 سن
20 تا 35 سال
15 تا 40 سال
10 تا 45 سال
امتیاز عنوان
حداکثر امتیاز: 10 تحصیل در اتریش
5 مدرک فوق دیپلم
10 مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 • حداکثر امتیاز: 100
 • حداقل امتیاز لازم: 70

فایل ویدئویی موسسه MIE در خصوص نحوه امتیازبندی ویزای کاری اتریش

مدارک مورد نیاز ویزای کار در اتریش:

مدارک مورد نظر برای اخذ ویزای کار در اتریش ذکر می گردد.

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • عکس پاسپورتی که در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • مشخص بودن محل سکونت در مدت اقامت
 • بیمه درمانی
 • تمکن مالی کافی

علاوه بر ارائه مدارک بالا، متقاضی باید مدارک کافی برای اثبات امتیازات خود ارائه نماید. مانند مدارک تحصیلی، مدارک زبان و … .

نرخ بیکاری در اتریش:

اتریش یکی از بهترین کشورهای اروپایی است و نرخ بیکاری پایینی دارد. بر اساس گزارش بانک جهانی این نرخ از سال 1991 تا 2018 جمع آوری شده است. متوسط نرخ بیکاری اتریش در این بازه زمانی، 4.87 درصد بوده است که حداقل این میزان، 3.42 درصد در سال 1991 و حداکثر آن هم 6.01 درصد در سال 2016 ثبت شده است. این نرخ در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نظیر یونان و اسپانیا که نرخ بیکاری 25 درصدی دارند، بسیار مناسب می باشد و در واقع با این نرخ بیکاری شانس رسیدن به کار برای نیروی کار ماهر بالا است. از آنجایی که کمبود نیروی کار متخصص در این کشور بالا است، میزان حقوق و دستمزد هم بالاتر می باشد. در نمودار زیر نرخ بیکاری کشور اتریش را مشاهده می نمایید.

نرخ بیکاری اتریش

مشاغل مورد نیاز 2020 اتریش:

از آنجایی که برای کار در اتریش می توان با ویزای جاب سیکر تنها 6 ماه در محیط حضور داشت، ضروری است که پیش از اقدام در مورد رشته ها و مشاغل مورد نیاز این کشور تحقیق نماییم. در زیر رشته ها و مشاغلی که در اتریش کمبود نیروی متخصص دارند، آورده شده است.

 • مهندس برق و الکترونیک
 • مهندس برق و قدرت
 • مهندس مکانیک
 • مهندس IT
 • پردازشگر داده و اطلاعات
 • مهندس ساخت و ساز
 • بهداشت عمومی

میزان حقوق برای کار در اتریش:

میزان حقوق و دستمزد از مواردی است که برای متقاضیان کار در اتریش از اهمیت بالایی برخوردار است. در جدول زیر لیستی از مشاغل پرطرفدار اتریش و میزان حقوق و درآمد آن ذکر گردیده شده است.

متوسط حقوق سالانه عنوان شغلی
55,089 توسعه دهنده نرم افزار
73,903 مهندس
98,501 مدیر
77,562 مدیر پروژه IT
88,501 مدیر پرژه
95,817 مدیر IT
84,832 مدیریت توسعه تجارت
96,608 مدیریت خطر
48,087 معمار
54,906 توسعه دهنده جاوا

نحوه کاریابی در اتریش:

برای پیدا نمودن شغل در اتریش لازم است به نکات و مواردی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد توجه نمایید تا شانس کار در اتریش برای شما ارتقا یابد. پیدا کردن کار علاوه بر آنکه به تخصص علمی نیاز دارد، مواردی مثل دانش زبان انگلیسی هم باید در نظر گرفت. ضمن اینکه محیط، آلمانی زبان است و اگر دانش و مهارت زبان آلمانی هم داشته باشید ارتباطات شما افزایش می یابد. بخصوص در رشته هایی که با عموم مردم در ارتباط هستند. امروزه عمل کاریابی از طریق مؤسسات کاریابی های اینترنتی سرعت بیشتری به خود گرفته است و افراد با ارسال رزومه خود می توانند شغل مورد نظر خود را جویا شوند. برای آنکه رزومه خود را برای کارفرمایان ارسال کنید بهتر است نام شخص را در رزومه خود قید کنید و رزومه اختصاصی و به زبان آلمانی یا انگلیس تهیه کنید و یک عکس پرسنلی هم در آن تعبیه نماید تا شانس دعوت به مصاحبه شما بیشتر شود. زمانی که دعوت به مصاحبه می شود با لباس رسمی و آراسته و در زمان مشخص شده حضور یابید تا تاثیر مثبتی در نظر فرد مصاحبه کننده داشته باشید.

مؤسسات کاریابی در اتریش:

همان گونه که ذکر شد برای کار در اتریش موسسات کاریابی و وب سایت ها نقش مهمی ایفا می کنند اما را ه های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

روزنامه های محلی:

از اصلی ترین و قدیمی ترین منابع پیدا نمودن کار، استفاده از روزنامه های محلی و ملی است. با استفاده از آگهی های ذکر شده در آن می توان نسبت به پیدا نمودن کار اقدام نمود. در زیر لیست برخی از این روزنامه ها آورده شده است.

 • Kurier
 • Derstandard
 • Diepresse
 • Nachrichten
 • Krone

سایت های کاریابی:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن اینترنت، کاریابی های اینترنتی هم کاربردی تر شده اند و سایت های معتبری مشغول به فعالیت می باشند. در زیر لیست برخی از این سایت ها آورده شده است.

 • Ec.europa.eu

  این سایت علاوه بر آگهی های کار در اتریش ، در خصوص شرایط بازار کار و زندگی هم اطلاعات مفیدی ارائه می نماید. افراد می توانند از طریق این سایت رزومه خود را ارسال کنند.

 • Jobnet.at

   دانشجویانی که جویای کار در اتریش هستند می توانند از این سایت کمک بگیرند.

 • Karriere.at
 • Stepstone.at
 • Austria.xpatjobs.com

منابع دیگر:

دفاتر کاریابی در محیط نیز می تواند به شما کمک کند تا کار در اتریش بیابید. برخی از این موسسات در دانشگاه های اتریش هم شعبی دارند و دانشجویان می توانند به این دفاتر مراجعه نمایند.

بررسی ویزای همراه در اتریش:

با توجه به اینکه از کدام روش برای کار در اتریش اقدام نموده اید، پروسه ویزای همراه متفاوت خواهد بود. اگر با پیشنهاد شغلی یا همان Job offer  اقدام نمایید، می توانید از همان ابتدا همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز با خود داشته باشید. اگر با ویزای جستجوی کار اتریش یا Job seeker اقدام می نمایید، باید 6 ماه در محیط به جستجوی کار بپردازید و در صورتی که بتوانید کارفرما بیابید، ویزای کاری اتریش یا همان قرمز سفید قرمز اتریش را خواهید داشت و می توانید تقاضای الحاق به خانواده داشته باشید. همسر شما در این روش کارت قرمز سفید قرمز پلاس خواهد داشت و بنابراین اجازه کار دارند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در اتریش:

کار در اتریش یکی از طرق اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور می باشد. افراد از دو طریق می توان برای کار در اتریش اقدام نمایند. پیشنهاد شغلی یا ویزای جستجوی کار. زمانی که متقاضی کار بتواند به کار برسد، کارت قرمز سفید قرمز دوساله دریافت می نمایند. در این کارت نام کارفرما قید گردیده و اگر فرد بتواند 21 ماه مشغول بکار باشد، قرمز سفید قرمز پلاس دریافت می کند که 3 ساله است و می تواند برای هر شخص دیگری کار کند. بعد از 5 سال کار در اتریش ، فرد می تواند اقامت دائم بگیرد و پس از 6 سال تقاضای پاسپورت اتریش نماید. اگر فرد جویای کار بتواند کاری با میانگین حقوق سالانه دریافت کند می تواند کارت آبی یا Blue card داشته باشد و دسترسی به کل اتحادیه اروپا دارد. این مبلغ حقوق سالانه برای سال 2019، در اروپا 62.265 یورو می باشد.

کار در اتریش و سخن پایانی:

کار در اتریش و شرایط و الزامات داشتن کار در اتریش به تفضیل به صورت کاملا علمی مورد بررسی قرار گرفت. همان گونه که ذکر شد، به طور کلی دو روش برای رسیدن به کار وجود دارد. داشتن پیشنهاد شغلی و کارفرما یا Job offer و روش جستجوی کار یا Job seeker می تواند روشی برای ورود به اتریش باشد. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) در این باب کار در اتریش موضوعات مختلف از جمله، میزان حقوق در اتریش، معرفی موسسات کاریابی و نحوه پیدا کردن کار در اتریش ، شرایط ویزای همراه را، برای آگاهی شما دوستان بررسی نمود. جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود می توانید با مجموعه حرفه ایی ملک پور تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده نمایید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه کار در اتریش

✅ روش های کار در اتریش کدام است؟

برای کار در اتریش می توان به دو طریق اقدام نمود. طریقه اول داشتن پیشنهاد شغلی یا Job offer از یک کارفرمای اتریشی است. روش دوم دریافت کار در اتریش و اخذ ویزای آن، ورود با ویزای جاب سیکر اتریش می باشد.

✅ متوسط نرخ بیکاری در کشور اتریش در سال های اخیر به چه میزان بوده است؟

میانگین نرخ بیکاری اتریش در سال های اخیر، به میزان 4.87 درصد بوده که نرخ بسیار پایینی است.

✅ آیا امکان ویزای همراه در ویزای کاری اتریش وجود دارد؟

اگر با پیشنهاد شغلی یا همان Job offer  اقدام نمایید، می توانید از همان ابتدا همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز با خود داشته باشید. اگر با ویزای جستجوی کار اتریش یا Job seeker اقدام می نمایید تا زمانی که بتوانید کارفرما بیابید اجازه الحاق همراه را نخواهید داشت.

1 پاسخ
 1. امیر ابراهیمی
  امیر ابراهیمی گفته:

  سلام وقت بخیر
  اگر در مدت 6 ماه موفق به پیدا کردن کار نشویم ویزای جستجوی کار تمدید می شود؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه های ارتباطی با ما





شماره تماس

۴۹۱۹۶۰۰۰ـ (۰۲۱)

۴۹۰۷۶ـ (۰۲۱)

ساعات کاری مجموعه mie

شنبه تا چهارشنبه از سایت 9 الی 18

و پنج شنبه 9 الی 15:30.